Powrót do listy aktualności

Nagrody 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci rozdane!

Za nami historyczny, odbywający się jednocześnie w kinach i online, 7. MFF Kino Dzieci. Festiwal oficjalnie zakończył w niedzielę seans kina niemego w akompaniamencie muzyki na żywo. Poznaliśmy także tegorocznych zwycięzców nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach. Najlepszym filmem w plebiscycie publiczności 21 festiwalowych kin i widzów online okazała się animacja „Ella Bella Bingo” w reżyserii Franka Mosvolda i Atle Solberg Blakseth. W festiwalu udział wzięło ponad 30 tys. uczestników.

Jury Konkursu głównego w składzie: Justyna Bednarek, Jacek Piotr Bławut, Martyna Harland, Dominika Janik, Anna Mirska-Czerwińska, nagrodę główną przyznało filmowi „Szczęściara” (tyt. oryg. „H is for Happiness”) w reżyserii Johna Sheedy. W uzasadnieniu czytamy:

Postanowiliśmy docenić właśnie ten obraz za wszechstronność i szczególne wartości artystyczne: doskonałą grę aktorską, malarskie kadry, wciągający scenariusz i dobrą muzykę. Nie jest to jednak w żadnym wypadku „sztuka dla sztuki”. W bardzo przyjaznej i przystępnej dla młodego odbiorcy formie, film porusza trudne i budzące skrajne emocje tematy, takie jak śmierć czy depresja. Jakby wbrew wadze poruszonych problemów, widz zostaje napełniony pozytywną energią i wychodzi z kina z przeświadczeniem, że świat może być dobrym, przyjaznym miejscem. Dodatkowym atutem jest fakt, że „Szczęściara” przekracza granice wiekowe i pozwala dobrze się bawić i dzieciom, i dorosłym.

Wyróżnienie otrzymał film „Wszyscy za jednego” (tyt. oryg. „Flukten over grensen”) w reżyserii Johanne Helgeland – wojenna historia o potężnej edukacyjnej „sile rażenia”.

Opowiedziana z perspektywy dziecka, przestrzega przed złem, które nigdy nie powinno się powtórzyć. Dowodzi, że – niezależnie od wieku – każdy może dokonać dobrych lub złych wyborów, a mały człowiek miewa silniejszy kręgosłup moralny, niż niejeden dorosły. To film o przyjaźni wbrew własnemu interesowi, o sile słowa „przepraszam”, a także o tym, że zdolność do przyznania się do błędu miewa większą wartość, niż całkowity brak wątpliwości. Doceniliśmy także walory artystyczne „Wszystkich za jednego”, szczególnie grę konwencjami i znanymi z literatury dziecięcej symbolami, których obecność pomaga młodemu odbiorcy zmierzyć się z tematem holocaustu. Zwłaszcza, jeśli po seansie będzie mógł porozmawiać z otwartym, wspierającym dorosłym.

Piotr Guszkowski, Iza Rutkowska, Kasia Walentynowicz, czyli tegoroczne Jury Konkursu filmowych odkryć, Kwiatem Paproci nagrodziło obraz „Bori” (tyt. oryg. „Bori”) w reżyserii Kim Jin-yu. W uzasadnieniu czytamy:

„Bori” jest filmem o tym, że nawet wśród osób, które są ci najbliższe, możesz czuć się „inny”, a będąc jedną rodziną ludziom zdarza się żyć w różnych światach. W naszym odczuciu „Bori” w uniwersalny sposób pokazuje potrzebę akceptacji i przynależności do grupy.

Wyróżnienie „odkryć” otrzymała animacja „Podróż księcia” (tyt. oryg. „Le Voyage du prince”) w reżyserii Jeana-François Laguioni i Xaviera Picarda.

Wykreowany w tej animacji fantastyczny świat wydaje się tak odległy, a z drugiej strony dostrzegamy w nim odbicie naszej rzeczywistości i jej bardzo aktualnych problemów. Stawia pytania o konsekwencje żądzy władzy, rozbudzania strachu przed obcym oraz niszczenia natury, która odzyskuje niegdyś odebraną jej przestrzeń.

Jury ECFA (European Children’s Film Association) w składzie: Marta Kraus, Johannes Lõhmus, Judita Soukupová, nagrodę przyznała filmowi „Fritzi – przyjaźń bez granic” w reż. Matthiasa Bruhna i Ralfa Kukuli. Uzasadnienie:

Mistrzowska animacja wyróżniająca się unikatowym stylem wizualnym. Oczyma dziewczynki, z którą łatwo jest się nam utożsamić, film ukazuje trudny rozdział w historii, pełen zmian politycznych bez szans na wolność. Mimo trudnego tematu opowieść niesie pozytywne emocje i mocne przesłanie, że przyjaźń może pokonać wszelkie Bariery.

Jury ECFA przyznała też dwa wyróżnienia. Pierwsze filmowi „Wszyscy za jednego” w reżyserii Johanny Helgeland. W uzasadnieniu czytamy:

Opowieść ta udowadnia, że nawet w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa, dobroć, odwaga i siła wiary w to, co dobre, a co złe, może uratować życie. Poprzez kontekst historyczny film ukazuje uniwersalne przesłanie przeciw dyskryminacji.

Drugie wyróżnienie otrzymał film „Binti” w reżyserii Frederiki Migom. Film nagrodzono: Za wyjątkowe połączenie młodzieńczego i odjazdowego stylu wizualnego z niezwykle istotnymi tematami. Film tryskający surową energią i uśmiechami na twarzach wszystkich bohaterów.

Nagrodę Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych 7. MFF Kino Dzieci, w głosowaniu przedstawicieli kin biorących udział w festiwalu, pod przewodnictwem Prezeski Stowarzyszenia Kin Studyjnych – Marleny Gabryszewskiej, otrzymał film „Binti” w reż. Frederiki Migom. W uzasadnieniu czytamy:

Twórcy filmu „Binti” udowadniają, że można i trzeba przybliżać najmłodszym trudne tematy nękające świat dorosłych. Tytułowa bohaterka to dziewczynka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, a życiowe trudności pokonuje zarażając wszystkich wokół swoją niespożytą energią i wiarą w happy end. To małe dziewczynki mają moc zmieniania świata, na taki, w którym wszyscy chcielibyśmy żyć.

7. MFF Kino Dzieci to pierwszy z festiwali w formule hybrydowej organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Przez krótki czas, bo w zaledwie kilka miesięcy, przygotowaliśmy dwie wersje festiwalu: stacjonarną w 21 kinach i online, do której stworzyliśmy narzędzie – zostanie ono z nami na dłużej, nie tylko na połączonych festiwalach Nowe Horyzonty i American Film Festival, ale także przez nadchodzące miesiące. Będzie ono wykorzystywane do całorocznej pracy z filmem i upowszechniania tego, co wartościowe w kinie dla młodego widza, m.in. poprzez program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i dystrybucję filmów.

Hybrydowa formuła przypadła naszym widzom do gustu. W tym roku w projekcjach w 21 kinach i podczas seansów online udział wzięło ponad 30 tys. uczestników i uczestniczek. Szacujemy, że rzeczywista liczba widzów była znacznie większa, bo pokazy online odbywały się w gronie rodzinnym lub w grupach szkolnych, bazujemy zaś na liczbach odtworzeń i wykupionych dostępach. W programie znalazło się ponad 150 tytułów, łącznie przeprowadziliśmy ponad 20 spotkań online, 5 warsztatów, 2 wykłady i 2 webinary dla opiekunów i nauczycieli oraz przygotowaliśmy ponad 20 tutoriali – warsztatów kreatywnych. Zainteresowanie, z jakim się spotkaliśmy i zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni traktujemy jako wielki kredyt, który pozwala nam już dzisiaj przygotowywać 8. MFF Kino Dzieci 2021.

Za nami także wyjątkowe, bo całkowicie online, wydarzenie branżowe towarzyszące festiwalowi – Kino Dzieci Industry. Przez 4 dni odbyło się ponad 360 spotkań, udział wzięło ponad 270 decydentów i uczestników: dystrybutorów, agentów sprzedaży, nadawców, platform VOD, producentów, scenarzystów, reżyserów i studentów. Wśród gości znaleźli się Netflix, ViacomCBS, Indie Sales, ARRI Film Republic, Beta Film, Intramovies i wielu innych.

Oczywiście przygoda z filmami Kina Dzieci nie kończy się wraz z końcem festiwalu. Już w najbliższy piątek, 9 października w dystrybucji Kina Dzieci zobaczymy świetnie przyjęty przez festiwalową publiczność film z Konkursu głównego, pt. „Halvdan – prawie wiking” w reż. Gustafa Åkerbloma. Obraz powstał na podstawie książek uwielbianego w Polsce Martina Widmarka (autora m.in serii o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai).

Te mądre filmy dla młodego widza z pewnością umilą nam odliczanie do kolejnej, ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, która odbędzie się na przełomie września i października 2021 roku.

Partnerem Głównym 7. MFF Kino Dzieci były Fundusze norweskie i EOG. Celem programu Funduszy norweskich jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości w sektorze kultury i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbył się w dn. 26.09-4.10.2020. Zaprosiliśmy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbyło się także w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna była także online.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry był Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG.

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Kino, Filmweb, Nasze Miasto, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Going, Wirtualna Polska, Ładne Bebe, Zwierciadło, Sens.

Więcej informacji: kinodzieci.pl
Facebook: facebook.com/kinodzieci
Instagram: instagram.com/kino.dzieci
Materiały do pobrania: https://c.nowehoryzonty.pl/index.php/s/YWk4jrUOa1cZz0C